Chodicilide.cz: Nelétám, ale žiju docela normálně (porucha létání)

Chodicilide.cz: Nelétám, ale žiju docela normálně (porucha létání)

Publikováno: 5. ledna 2012
Štítky: , ,

Jak má vypadat správná pomoc lidem s postižením ukazuje Nadace Sirius v kampani „Chodící lidé„. Na webu www.chodicilide.cz ukazuje několik konkrétních příkladů pomoci postiženým lidem z praxe. Obecně prospěšná společnost Sirius se snaží upozornit na lhostejnost, ale i nevhodnou nebo přehnanou pomoc či lítost, které jsou pro lidi s tělesným postižením stejnou překážkou.

Citlivé sdělení, že nestačí pomáhat, ale pomáhat správně, zobrazuje Sirius ve spotu Chodicilide.cz pomocí absurdního světa, ve kterém je normální létat a chůze se považuje za handicap. To by nám mělo usnadnit pochopit nesnáze, se kterými se mohou postižení lidé setkávat.

Jmenuju se Tomáš. Teď jsme v metru a já jedu do práce. Je mi přes čtyřicet a narodil jsme se s poruchou lítání. Nemám pocit, že bych se lišil od ostatních a žiju docela normální život. Práce… někdy dobrý, někdy blbý… po práci jdem na pivo… s klukem chodim na skály, lezeme. To je muj kluk, je taky chodič. Co to děláte, dyť o to se nikdo neprosil!

Tak ty zdravý, teda lítající lidi, se nám samozřejmě snaží pomoc, ale většinou pořádně ani neví jak. A někdy se stane, že nám někdo chce pomoc zrovna když kdy to vůbec nepotřebujeme… Přál bych si, aby se pohled na lidi s postižením změnil. Co děláš?! Tahle mi nepomůžeš! O takovouhle pomoc nestojíme! Jsme normální lidi!!

Jak pomoci lidem s postižením se dozvíte na chodicilide.cz.