Doktor od jezera hrochů: Trailer (Troška nepraktické švandy) 2010

Doktor od jezera hrochů: Trailer (Troška nepraktické švandy) 2010

Publikováno: 3. března 2010
Štítky: ,

V lehké komediální nadsázce sledujeme příběh slušného, hodného, ale do dnešního života se skoro nehodícího doktora Čeňka Dobeška. Byť svědomitým lékařem, neumí svého povolání či poslaní využít ke svému prospěchu jako jiní jeho kolegové ze studií nebo ze špitálu. Spokojen se svým životem po boku hezké manželky Zuzany a i bohužel úděsné tchyně Marie Košvancové v  bytě 2+1 ochotně a v jakoukoliv dobu vyhoví prosbám všech, kteří zazvoní u jejich bytu, žádající jeho služby. Svou pokornou skromností a ochotou  pobuřuje svou tchyni, která by ráda měla za zetě doktora s velkým D, tedy někoho, kdo je především uznávanou osobností, vydělávající velké peníze. Pro svoji dceru si vždy přála dobrého muže, nejlépe zámožného a uznávaného lékaře. Tchýně je pohoršena nedostatečnou ctižádostivostí a neschopností svého zetě vydělat peníze na drahé auto a vilu na pražské Ořechovce.

Dobešek se svými problémy svěří kolegovi Karlu Pištělákovi, který mu zařídí práci v Africe. Přes veškeré útrapy se nakonec mladý lékař rozhodne odletět. V letadle se setká s krásnou letuškou Lenkou, která je mu velmi sympatická. Po příjezdu má Dobešek pocit, že jeho pobyt v Africe zvládne. Obrat nastane v okamžiku, kdy na něj zaútočí had.

Doktor od Jezera hrochů je filmová adaptace stejnojmenného bestselleru Miloslava Švandrlíka. Postavy knižní předlohy jsou obsazeny herci zvučných jmen: tchyně Košvancová v podání Evy Holubové  je typická bojovnice ze socialistických front, která chce pro dceru to nejlepší: doktora, vilu, postavení,“ líčí režisér. Jiří Langmajer hraje lékaře – sukničkáře Karla Pištěláka, který se na rozdíl od dobráka Dobeška umí otáčet; jeho manželkou Monikou Šumavskou je Adéla Gondíková, která má pro nevěru svého muže pochopení – ale jen do určité míry. Dobeškova maloměstská matka alias Jitka Smutná se děsí, že jí syna snědí kanibalové. Zuzana Slavíková hraje Makaróna – obětavou až lehce šílenou duši, která v Africe nezištně „rozdává zdraví a lidství“. Miroslav Vladyka a Michal Novotný ztvární pacienty Žůru a Pimla, Sandra Pogodová sestru Veroniku a Edita Brychta primářku Homolovou.

V jedné z  rolí se jako host objeví Tereza Brodská.
Ústřední skladbu k filmu s názvem Doktor od Jezera hrochů složil Petr Kolář a Viktor Dyk.
(oficiální text, další podrobnodti najdete na Doktor od jezera hrochů)

Doktor od Jezera hrochů (2010)

Troška nepraktické švandy

Výroba:  ČR, 2009/2010
Žánr: komedie
Délka: 102 min., ŠUP (1:2:35)
Premiéra: 25. února 2010

Hrají:
Jaroslav Šmíd,  Eva Holubová, Jiří Langmajer, Tereza Bebarová, Oldřich Navrátil, Jitka Smutná,  Alžběta Stanková, Adéla Gondíková, Bohumil Klepl, Zuzana Slavíková, Sandra Pogodová, Miroslav Vladyka, Michal Novotný a Edita Brychta

Režie: Zdeněk Troška
Scénář: Zdeněk Troška a Marek Kališ
Píseň: Petr Kolář, Viktor Dyk