General Electric: Větrná energie ve skleničce

General Electric: Větrná energie ve skleničce

Publikováno: 4. března 2010
Štítky: , ,

General Electric (GE) přichází s televizní reklamou na podporu větrné energie. Spot ukazuje zachycení větru pro jeho další využití jako nejčistší energie z obnovitelných zdrojů na Zemi. Řemeslně velmi dobře odvedená práce, která působí na emoce a „ekologické“ svědomí každého z nás. General Electric se tak přidala k těm výrobcům energie, kteří se snaží propagovat větrnou energii, resp. energii z obnovitelných zdrojů.

Bohužel realita je mnohem méně růžová. Z praxe víme, že s větrnými elektrárnami mají problémy společnosti zabývající se přenosem energie, u nás je to ČEPS. Obecně je problém v nevyváženosti těchto zdrojů, protože vítr nebo slunce nejsou stálými zdroji. Ve chvíli kdy svítí slunce nebo fouká vítr máte energie přebytek (víc než je v přenosové soustavě potřeba) a energie se musí „skladovat“ a naopak jindy se jí bude nedostávat. U slunce se navíc přidává další komplikace, protože svítí především v létě, kdy je spotřeba energie výrazně menší než v zimě, ale to máme zase méně slunečního svitu.

Abychom se vrátili k reklamě GE (General Electric) je to další z mnoha vlašťovek na poli „ekologické“ energie, a můžeme pouze doufat, že to neskončí pouze spolykáním státní podpory.