Pelíšky: Trailer (Kde udělali soudruzi chybu) 1998

Pelíšky: Trailer (Kde udělali soudruzi chybu) 1998

Publikováno: 12. března 2010
Štítky: , , ,

Pelíšky vykreslují příběhy jedné historické generace – stárnoucích rodičů, dospívající mládeže a malých dětí. Děj je zasazen do konce šedesátých let – podzim 67 až léto 68 s krátkým epilogem přesahujícím do let sedmdesátých. Pražská vilová čtvrť Hanspaulka, jemná poetika a humorná nadsázka jsou charakteristické pro mozaikové vyprávění paralelních životních osudů tří generací mužů a žen ve zvláštním období našich dějin v roce 1968.
(oficiální text distributora)

Synopse filmu Pelíšky:

Konec 60. let, pražská čtvrť staré Košíře. V jedné dvoupatrové vile tu žijí dvě rodiny – Šebkovi a Krausovi.

Otec Šebek, prostoduchý, ale dobrácký důstojník z povolání, je zastáncem panujícího režimu a stejně vehementně obhajuje i vlastní neomylnost v roli hlavy rodiny. Elegantní otec Kraus, bývalý odbojář s trpkou válečnou zkušeností, je naopak zarytým opozičníkem. Také on je přesvědčený o tom, že má za všech okolností pravdu – není proto divu, že se tihle dva nemají zrovna v lásce.

Jejich děti – gymnazista Michal a jeho hezká spolužačka Jindřiška – však spolu vycházejí docela dobře. Zvlášť Michal by byl moc rád, kdyby ho jeho sympatická sousedka brala trochu víc na vědomí. Handicap kluka z fádního „domácího hřiště“ je však příliš viditelný.

Mladému Šebkovi nezbývá, než aby smutně přihlížel, jak mu jeho první milostné body krade samolibý spolužák Elien s bezvadnou výbavou „made in U.S.A.“, kterou mu posílají jeho skvěle situovaní rodiče v diplomatických službách…

U Šebků a Krausů se zatím střídají rodinné návštěvy, s plným nasazením a ve vší obřadnosti se tu slaví Vánoce, svatba i nečekaný, bolestný pohřeb. Do zabydlených domácností vtrhnou i některé novodobé vymoženosti v podobě umělohmotných lžiček, nerozbitných sklenic a podivných her pro statečné pionýry.

Mládež zatím pokukuje po lákadlech světa kapitalismu a snaží se žít svůj vlastní, na rodičovských autoritách a „velké“ historii nezávislý život.

V soukromí rodinných pelíšků se tak čas od času odehrají malá dramata názorů a vztahů, která se v paměti jejich účastníků otisknou už nejspíš navždy…
(Česká televize)

Pelíšky

Komedie / Drama
Česko, 1998, 116 min

Režie: Jan Hřebejk

Hrají: Jiří Kodet, Emília Vášáryová, Kristýna Nováková, Miroslav Donutil, Simona Stašová, Michal Beran, Sylvie Koblížková, Bolek Polívka, Stella Zázvorková, Eva Holubová, Marek Morvai – Javorský, Jiří Krejčík, Ondřej Brousek, Jaroslav Dušek, Boris Hybner, Richard Tesařík

Další podrobnosti o filmu Pelíšky najdete na ČSFD.