Pouta: Trailer (Walking Too Fast) 2009

Pouta: Trailer (Walking Too Fast) 2009

Publikováno: 4. března 2010
Štítky: ,

Pouta jsou thriller s temným příběhem a nepředvídatelně jednajícím hrdinou, prostoupený pocitem ohrožení, strhující a napínavý. Hybatelem příběhu je Antonín, nevyzpytatelná osobnost, nebezpečná svému okolí, s mocí a možnostmi příslušníka tajné policie v totalitním režimu. Za svým cílem jde sebezničujícím způsobem. Všechny postavy filmu, a s nimi i diváka, udržuje ve stálém napětí.

Československo, rok 1982. Tomáše zmáhá únava. V odporu proti režimu již nenachází nějaký praktický význam, nevidí možnost “vítězství” a s ním související osobní perspektivu, jeho způsob života ho unavuje, začít jinou existenci by se ovšem rovnalo přiznání prohry, dobové poměry navíc žádný nový začátek neumožňují – kromě emigrace. Jakkoli je pro Tomáše důležitá rodina a přátelé, pokouší se neuvědoměle svou krizi řešit způsobem, který jeho rodinu ohrožuje. Začne si mimomanželský vztah s Klárou.

Antonín se od svého informátora a Tomášova přítele Pavla o nevěře dozvídá. Ta informace ho zaujme, jeho zájem je od počátku víc než jen profesionální. Když Kláru pozoruje, vzbudí v něm jakousi neartikulovanou a temnou touhu. Snad v ní vidí člověka, který by ho mohl zachránit, možná jeho posedlost jen potřebovala důvod naplno propuknout. Antonínova sebezničující zuřivost, Pavlova zbabělost a Tomášova pasivita tak vytvoří soukolí zrady, manipulace, pokřivené rebelie a brutality, které všechny protagonisty tak či onak rozdrtí. Ta zkáza ovšem jako by vyjevila jakousi prchavou a těžko uchopitelnou naději. Hrdiny příběhu sužuje touha vymknout se z vlastního života, uniknout z pasti vlastní hlavy. Touha, která je ale paradoxně nutí, aby zrazovali to, co milují a s bezděčnou neúprosností poháněli mechanismus vlastního zničení.
(oficiální text distributora)

Pouta (2009)
Walking Too Fast

Drama / Thriller
Česko / Slovensko, 2009, 146 min

Režie: Radim Špaček
Hrají: Ondřej Malý, Kristína Farkašová, Luboš Veselý, Lukáš Latinák, Oldřich Kaiser, Ivana Uhlířová, Martin Finger, Roman Zach, Iva Pazderková, Barbora Milotová

Podrobnější informace najdete na ČSFD.