Přemluv bábu!: Issová & Mádl (volby 2010)

Přemluv bábu!: Issová & Mádl (volby 2010)

Publikováno: 23. dubna 2010
Štítky: , , , ,

Nevolte levici! To je poselství, které ve spotu Přemluv bábu a dědu! sdělují Martha Issová a Jiří Mádl. Mladší generace se má rozjet ke svým rodičům a prarodičům a ty přesvědčit o tom, že volit levici je šlápnutí vedle.

„Jak je možný, že tu levici volej? Copak voni zapomněli, jak to tady těch čtyřicet let, co byli komunisti u moci, vypadalo?“

Mádl s Issovou tvrdí, že za videem Přemluv bábu!, které se objevilo na YouTube nestojí žádná politická strana, takže uvidíme, kdo se za tím v blízké době vynoří. Samotné video je poměrně agresivní, především pro starší lidi, vulgární a samozřejmě vtipné. Přesně takový typ má velkou šanci na rychlé rozšíření po internetu prostřednictvím sociálních sítí. Otázka zní: kdo za tím stojí? Podle Mádla s Issovou pouze oni, režisér Petr Zelenka, a jejich snaha zvýšit zájem mladých lidí o politiku. Hmm…

„Jestli zvítězí u příštích voleb levice, tak za to budou moct starý lidi. Protože to sou ty, který levici volej!“

edit: S odstupem jednoho dne a po opakovaném shlédnutí videa, už si nejsem tak jistý, jestli to má být agitačka pro pravici. Například detail Krejčíře a Pitra s komentářem „ti nejlepší studenti budou odcházet do zahraničí“ a celkově neurvalý útok na seniory obecně nevypadá nutně na pravicovou propagandu.

Starý lidi mají totiž takzvanou selektivní paměť. To znamená, že si pamatují jen ty hezký věci. Jak si dali poprvé pusu na taneční zábavě, ale třeba už úplně zapomněli na proces s Miladou Horákovou.

Celkové vyznění videa Přemluv bábu! je tak kontroverzní, že může působit kontraproduktivně i v tom případě, že ho opravdu natočila trojice Mádl, Issová a Zelenka ze svého vlastního rozhodnutí. Aby se nakonec neukázalo, že je to práce volebních mágů z ČSSD v čele s Dimunem a Tvrdíkem.

„Levou rukou si lidé většinou vytírají zadek. Když budete volit levici, ona si pak vytře zadek s vámi!“

Bohužel přes tvrzení tvůrců a protagonistů o původním nápadu, jde pouze o kopii kampaně americké komičky a spisovatelky Sarah Silvermanové, které se v roce 2008 během prezidentské kampaně snažila podobným videem přesvědčit mladé lidi židovského původu, aby vycestovali ze svých domovských států a jeli na Floridu přesvědčit své prarodiče, aby volili Obamu.
(zdroj lidovky.cz)

Můžete posoudit sami – Sarah Silverman and The Great Schlep: