Rakouská armáda: Verbovací video (zakázaná reklama)

Rakouská armáda: Verbovací video (zakázaná reklama)

Publikováno: 30. ledna 2010
Štítky: , ,

Reklama na rakouskou armádu neboli Österreichs Bundesheer se stačila proslavit ještě před svým spuštěním. Chvílemi to sice spíš vypadá jako parodie na reklamu – jak námětem, tak zpracováním – ale spot si přesto stačil udělat hodně hlasité nepřátele především z řad žen a ženských spolků. Ty vyčítají reklamě, že je sexistická a to především ve chvíli, kdy se rakouská armáda snaží nabrat jako rekruty  i ženy. Nic na tom nemění ani snaha oslovit především mladší generaci, který nějaký standardní usedlý spot hned tak neosloví.

Samozřejmě je možné, že tvůrci, kteří pro rakouskou armádu video natáčeli, zvolili takovou formu propagace záměrně, negativní reklama taky reklama :-) V každém případě je to hodně amatérsky udělané, takže pokud to nemá být vtip a parodie, chtělo by to vybrat do rolí někoho jiného než nemastné neslané holky, řidiče tanku „mouchy snězte si mě“ a vyhazovače z místní diskotéky.

Jo abych nezapomněl, přibližný překlad rozhovoru:

Vyhazovač: „Holky půjdete se se mnou projet v mém fáru?“
Holky: „Noo… “ přijíždí tank
Voják: „Když se chcete pořádně projet, pojďte s námi do rakouské armády“
Vyhazovač: „Tak co holky jdete se mnou?“
Holka: „Ani náhodou, my máme rády něco většího“ a běží za tankem.

V každém případě jde o vykradený „nápad“ podobného videa Ukrajinské armády, které použilo naprosto stejný motiv prokazatelně dříve než Rakouská armáda. To posouvá úroveň spotu ještě o stupeň níž…