Roman Týc: Opravte lázně Kyselka (Jan Kraus & Mattoni)

Roman Týc: Opravte lázně Kyselka (Jan Kraus & Mattoni)

Publikováno: 29. srpna 2012
Štítky: , , , , ,

Antireklama Romana Týce Opravte lázně Kyselka namířená proti Mattoni resp. společnosti Karlovarské minerální vody, a.s. (KMV) a osobně i jejímu řediteli Alessandru Pasqualovi. Parodie na reklamy Mattoni s Janem Krausem je Týcovou iniciativou ohledně odpovědnosti KMV za současný neutěšený stav objektu. Vyjádření společnosti KMV najdete dále v textu.

[edit 31.8.2012] Video Romana Týce je možné aktuálně vidět tady [odkaz] ,otázka je jak dlouho.

K iniciativě na záchranu lázní Kyselka Asociace sdružení pro záchranu a rozvoj kulturního dědictví České republiky se připojilo už dost známých osobností. Až do této chvíle zřejmě nejvíc zaujala Agáta Hanychová, která věrna své pověsti slibovala, že se polije nahá mattonkou na Staroměstském náměstí. Teď ji přebil kontroverzní výtvarník Roman Týc, známý výměnou skel na pražských semaforech pro chodce. Jeho vyjádření na adresu ředitele Karlovarských minerálních vod Alessandra Pasquala mluví za všechno:

„Nelíbí se mi, když vandrák ze země s tak bohatou kulturní minulostí pohrdá tou naší a devastuje ji. Myslím, že by za takové chování v rodné Itálii skončil Alessandro Pasqual v betonových botách na dně přístavu.“

Antireklama Romana Týce jde hodně za hranici slušnosti. K vidění je Jan Kraus sedící za stolem jako v reklamách na Mattoni a za ním je fotografie zchátralého interiéru jedné z lázeňských budov.

Opravte Kyselku
Výzva společnosti Karlovarské minerální vody, a.s. na podporu záchrany Mattoniho lázní Kyselka.
Věra Čáslavská, David Vávra, David Koller, Petra Nesvačilová, Petr Vacek a David Černý

Co uděláme, když Mattonka opraví Kyselku?
Jaká překvapení nás čekají, až Karlovarské minerální vody dostojí své zákonné povinnosti a opraví kulturní památky ve svém vlastnictví? Prozrazují Jaroslav Rudiš, Jiří Mádl, Mardoša, Agáta Hanychová, David Koller a Bára Poláková.

Karlovarské minerální vody uvádějí, že vlastní pouze menší části budov, a za ostatní nenesou žádnou odpovědnost a jejich podnikání na stav objektů nemělo žádný vliv. Firma letos oznámila, že chce rekonstruovat dvě budovy, které jí patří. Podle asociace ale KMV a firmy, s nimiž je personálně propojená, vlastní prakticky všechny budovy a pozemky v bývalých lázních, a jsou tak odpovědné i za jejich devastaci.
[zdroj: www.lidovky.cz]

Vyjádření společnosti Karlovarské minerální vody:

Společnost Karlovarské minerální vody (KMV) podniká právní kroky proti Romanu Týcovi, autorovi i šiřitelům videospotu, který závažným způsobem porušuje autorská práva KMV a osobnostní práva jejího generálního ředitele Alessandra Pasquale. Spot je od úterního večera šířen v českém kyberprostoru.

„Ani proti domnělému bezpráví nelze v civilizované společnosti bojovat porušováním jiných právních norem,“ uvedl Michal Donath, mediální zástupce KMV. Podle názoru právníků Týc ve svém autorském spotu porušil nejen autorská práva firmy k reklamním spotům KMV, které vykradl, ale také autorská a osobnostní práva Jana Krause a v případě Alessandra Pasquale jeho právo na ochranu osobnosti.

Videospot Romana Týce by v civilizovaných zemích považovali za něco nepřijatelného. Na této úrovni KMV komunikovat nikdy nebudou. Hrubosti a vulgarity do podnikání KMV totiž nepatří.

„Tleskat krádeži se nesluší. Panáčkový umělec tentokrát nebyl ani chytrý, ani vtipný, ani kontroverzní. Jeho nejnovější dílo je pouze hrubé a hloupé,“ uzavřel Donath.

[zdroj: zpravy.idnes.cz]

Umírající Mattoniho lázně Kyselka