Víte, kdo vám doma uklízí? (Sdružení pro integraci a migraci)

Víte, kdo vám doma uklízí? (Sdružení pro integraci a migraci)

Publikováno: 26. března 2012
Štítky: ,

Problematiku zaměstnávání cizinců si vzalo na paškál Sdružení pro integraci a migraci (SIMI). Podle jeho zjištění se Češi chovají k cizinkám zaměstnaným v domácnostech přehlíživě, nutí je dělat práci nad rámec dohodnutých podmínek, bez smlouvy a za nízkou odměnu,  výjimkou není ani vydírání, týrání nebo sexuální obtěžování.

Ve spotu „Víte, kdo vám doma uklízí?“je nerovný vztah dokumentován na konfliktu studenta s ukrajinskou uklízečkou. Mladík se na cizinku myjící okna oboří ve chvíli, kdy nemůže najít papíry s vyřešeným početním příkladem. Ta mu nejdřív nerozumí, ale když jeho běsnění neustává, nechá práce, sedne ke stolu a příklad vypočítá za něj. Jde totiž o bývalou učitelku matematiky na gymnáziu.

Respektujte práva domácích pracovnic! Právo na důstojnost, slušné zacházení a spravedlivou mzdu jsou jedněmi z nich. Na stránkách Sdružení pro integraci a migraci (SIMI) naleznete v sekci kampaně více informací o problematice domácí práce a možnostech jak cizinkám pomoci.
[zdroj: www.youtube.com/user/SIMIuprchlicicz]

Snad jen dvě „drobnosti“. Kolik studentů má doma uklízečku, třeba i cizinku? A neměla by znalost domácího jazyka, tedy češtiny, patřit k základním předpokladům uchazečů o práci? Jestli ten pohled nebude trochu zkreslený z obou stran.